Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Odczyt danych z tachografu cyfrowego - analogowego - wiarygodność danych

Najstarszą metodą jest odczyt danych wypadkowych zarejestrowanych przez tachograf analogowy, a nowszą przez tachograf cyfrowy będący na wyposażeniu samochodów ciężarowych, dostawczych, autobusów itp.. Zgodnie z wymogami prawa Biuro przeprowadza interpretację danych ustalając ich wiarygodność oraz dokładność. Takim typowym przykładem błędów spotykanym w opiniach to pomijanie sprawdzenia wiarygodności danych oraz dokładności podawanych danych przez tachograf. W Polsce zbyt często takie analizy wykonują osoby nieposiadające zarówno wiedzy jak również niezbędnego wyposażenia. Wręcz nagminne jest ustalanie prędkości w przypadku tachografu analogowego nie dysponując mikroskopem wyposażonym w specjalną przystawkę pomiarową, może to być mikroskop przedstawiony poniżej.

3

A wtedy zbyt często tak ustalona prędkość nie ma nic wspólnego z analizowanym wypadkiem, ponieważ wymogiem jest ustalenie prędkości w momencie powstania stanu zagrożenia a nie 300 m przed miejscem powstania stanu zagrożenia. Zbyt często nie weryfikuje się prawidłowości wskazań tachografu. Kierowcy wykorzystują niewiedzę Policji, niektórych biegłych stosują prosty zabieg pokazując np. że prawidłowy działający radar niewłaściwie rejestrował prędkość ponieważ ich tachograf wskazywał mniejszą prędkość jak radar. Problem w tym, że zbyt często niezbędnych danych do takiej weryfikacji brak jest w aktach sprawy a opiniujący biegły (a zdarzało mi się, że kilku biegłych) przyjmuje te dane za wiarygodne, co niejednokrotnie prowadzi do błędnych wniosków opinii.
Poniżej obraz przykładowej tarczy tachografu nazywanej również wykresówką.

3

Poniżej obraz zapisu widoczny pod mikroskopem- przerwanie ciągłości zapisu to moment zderzenia z przeszkodą.
3

Poniżej odczyt danych w kroku czasowym 1/4 sec z tachografu cyfrowego i naniesienie danych na szkic miejsca wypadku. Dane w kroku czasowym co 1 sec są praktycznie nie przydatne do ustalenia przebiegu wypadku.


3 3

Natomiast nie dokonanie takiego odczytu to możliwość przeprowadzanie analizy, jako pierwszego zderzenia w miejscu gdzie było to drugie czy też trzecie zderzenie się pojazdów. A więc w miejscu niemającym nic wspólnego z ustaleniem faktycznej przyczyny wypadku, ponieważ samochód osobowy czy też ciężarowy w tak analizowanym miejscu może znajdować się już na innym pasie ruchu.


Wiarygodność zapisu tachografu cyfrowego - nie zawsze podawana prędkość jest faktyczną prędkością i aby to sprawdzić należy wykonać szereg analiz, ale podstawową jest odczyt ze sterownika danych ECU, ponieważ istotą jest wiarygodność danych przesyłanych do tachografu cyfrowego. Kolejną sprawą jest fakt, że jest to zapis do bufora czasu a nie na bieżąco. Dlatego tak istotną sprawą powinny zajmować się osoby posiadające wymaganą wiedzę, sprzęt, oprogramowanie niezbędne do tego typu analiz, a nie tylko i wyłącznie uprawnienia. Poniże przykład danych ECU gdzie tachograf w chwili wypadku podawał niewiarygodne dane.

3 3

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?