Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Miejsce wypadku/kolizji

1. Bez względu na to czy byłeś sprawcą czy poszkodowanym zawsze dobrze posiadać udokumentowane ślady na miejscu wypadku, kolizji, uszkodzenia pojazdów. Tego typu postępowania trwają w czasie i wtedy niejednokrotnie okazuje się, że:
• ślady które ty widziałeś zostały utracone,
• brak jest udokumentowanych uszkodzeń pojazdu itp.


2. Kto winny? Nie musisz czekać na oficjalne stanowisko urzędowe. Zawsze masz możliwość zasięgnięcia prywatnej konsultacji u specjalisty, a nawet prywatnej opinii – ekspertyzy. Na pierwszym etapie to powinna być wizyta u specjalisty z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych a nie tylko u prawnika- adwokata.


Najlepiej aby takie udokumentowanie miejsca wypadku, śladów wykonał specjalista, tj. biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Podobnie jest z uszkodzeniami pojazdów – najpierw zleć specjaliście udokumentowanie zakresu uszkodzeń, śladów swojego pojazdu a dopiero wtedy dokonaj naprawy itp.

Część śladów, w zależności od sytuacji, niejednokrotnie można dokumentować nawet do kilku dni od zdarzenia. Natomiast na mokrej drodze, niejednokrotnie część istotnych śladów ujawnia się dopiero jak jezdnia się osuszy.

Dlaczego tego typu specjalista? Ponieważ aktualna technika i oprogramowanie pozwalają, aby taka dokumentacja wykonana przez specjalistę dysponującego odpowiednio wyposażonym warsztatem pracy i wiedzę była dowodem w sprawie. W niektórych przypadkach, fachowo wykonana ekspertyza stanowi większą wartość dowodową jak dokumentacja sporządzona przez Policję.

Np. w przypadku tego typu śladów na szkicu za zazwyczaj krzywe śladów nie odpowiadają rzeczywistości poniżej podano przykład śladów po lewo typowa fotografia po prawo ślady odwzorowane na płaszczyźnie w rzeczywistych wymiarach i proporcjach – użyto programu PC RECT 4.1 W tym programie można odpowiednio sfilmowane ślady za pomocą aparatu fotograficznego, kamery odwzorować na płaszczyźnie ( następuje automatyczne połączenie pewnej ilości obrazów). Poniżej za pomocą aparatu fotograficznego.

Filmując drogę za pomocą kamery ustawiamy na początku widoczny na jezdni wzorzec i program dokona transformacji na płaszczyznę całej sfilmowanej drogi.

Poniżej podano przykład zrealizowany przy pomocy aparatu fotograficznego – połączone poszczególne obrazy łuku pokazanej poniżej fotografii oraz podano obok przykład uzyskania samej krzywizny łuku za pomocą wymiarowania.

Samochody przed przemieszeniem powinno się oznakować na jezdni szkolną kredą (można specjalną farbą rozpylaną z pojemnika itp.). W tym przypadku oznaczamy koła; jedna kreska wzdłuż koła, druga prostopadła do osi koła. Dodatkowo, w kole podajemy oznakowanie samochodu. Poniżej przykład.